bebek nasıl yapılır1 yorumPlanlı hamilelik özellikle belli bir makama gelme gayreti içinde çalışan eişler için büyük bir önem taşıyor. Ancak artık çocuk sahibi olmanın zamanı geldi de geçiyor bile diyorsanız fazla zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktor murat taşdemirin tavsiyelerini dikkatlice okuyun.

Günümüz şartları her alanda olduğu gibi bebek sahibi olma konusunda da plan yapmayı zorunlu hale getiriyor. Ancak kararı verince bebekde hemen bu kararın neticesinde gelmiyor. Aylarca çaba sarfedilmesine rağmen ve klinik olarak hiçbir problem olmamasına rağmen kimi zaman söz konusu bu gebelik bir türlü olmuyor.

Zira ya yumurtlama vakti tutturulamıyor veya farkında olmadan hamileliği önleyen hatalar oluyor. Oysa maddi ve manevi bakımdan hazır olunan bir dönemde bebek sahibi olmak istendiğinde insanların beklemeye pekde fazla tahammülü olmuyor. Peki doğru olduğu düşünülen zamanda vakit kaybetmeden hamileliğin oluşması için neler yapılmalı ve nelere dikkat edilmeliyiz.

Uzmanlara göre hiçbir doğurganlık problemine sahip olmayan ve korunmayan bir çiftin ortalama hamile kalma ihtimali her adet döneminde yüzde 25 dolayında. Çiftin yaşı regl döneminin vakti ve ilişkilerin sıklığıysa başarıyı etkileyen en önemli etkenlerdir. Hamileliği sağlayan ve destekleyen koşullara dikkat ederek arzu ettiğiniz bebeğe bir an önce kavuşabilmek için uzmanımızın önerilerini dikkatlice uygulayın.

Bebekiçin ideal yaşta mısınız: Bilimsel araştırmalar çocuk sahibi olabilecek çağdaki yetişkinlerin yüzde 10–15′inin kısırlık problemi ile karşılaştığını ortaya koyuyor. Aktif bir cinsel yaşamı olan çiftlerin yüzde 57′si 3. ayda yüzde 72′si altıncı ayda, yüzde 85′i de birinci yılın sonunda hamile kalıyor.

Hamilelik için gereken süre çiftlerin yaşları yükseldikçe artıyor. Yaşla beraber kadının üretkenliğinin azaldığını belirten uzmanlar yaşın çocuk sahibi olunmasında bu kadar önemli olmasını başlıca iki nedene bağlıyorlar.
Birincisi yaşlanma sonucunda yumurtaların kaliteleri bozuluyor.

İkincisi ilerleyen yaşla birlikte erken gebelik kaybı olasılığı artıyor. Bir kadın üreme çağı boyunca ortalama 400–500 kez yumurtluyor. Yaş ilerledikçe kaliteli yumurta sayısı da azalıyor.

Hamilelik öncesi hazırlık çok önemli: Prekonsepsiyon dönemi olarak adlandırılan döllenme öncesi hazırlık döneminin son derece önemli olduğunu belirten kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bu dönemin en sağlıklı şekilde geçirilebilmesi için anne adayının gebeliğin 2-3 ay öncesinden başlayarak bu 9 aylık döneme hazırlanması gerektiğini vurguluyor.

Döllenme ve döllenen yumurtanın rahmin iç tabakasına tutunması ile başlayan gebelik sürecinde bebeğin organlarını oluşturan hücreler büyük bir hızla bölünerek çoğalır ve oluşturacakları organ sistemlerine göre farklılaşır. Dolayısıyla gebeliğin organların oluştuğu bu ilk evresi gerçekten de çok önemlidir.

Yumurtlama döneminizi tespit edin: Kadınların en çok doğurgan oldukları döneme ait şöyle küçük formüller söz konusu adetin başladığı gün 1. gün olarak kabul ediliyor ve 28 günde bir adet gören kadında yumurtlama 13.- 15. gün arasında gerçekleşiyor, işte bu dönem en fazla doğurgan olunan zaman. Ancak kadınların tümü bu dönemde yumurtlamıyor. Kimileri biraz daha önce ya da sonra yumurtlayabiliyor.

Bazılarıda hiç yumurtlamıyor:
Unutulmaması gereken en önemli husus şu. Yumurtlama problemleri olduğu halde kadınlar adet görebiliyor ve yumurtlama gücü aydan aya değişebiliyor. Yumurtlamanın olup olmadığı ultrason ya da kan testleriyle belirlenebiliyor.

Erkek spermi cinsel ilişkiden sonra yaklaşık 48-72 saat kadın vücudunda canlı olarak kalabiliyor, işte kadının en doğurgan olduğu bu zamanda, spermin de orada olması gerekiyor. Birde yeterli sperm bulunabilmesi için her gün yerine gün aşırı cinsel ilişkiye girilmesi. Çünkü fazla sayıda cinsel ilişkide bulunmak erkeğin menisindeki sperm sayısını azaltıyor.

Yumurtlamanın gerçekleştiği nasıl anlaşılır: Göğüslerde hassasiyet, karın bölgesi ve kasıklarda ağrı, rahatsızlık hissi, vajinal akıntıların ve vajinada ıslaklığın artması gibi şikayetler yumurtlamanın gerçekleştiğinin belirgin işaretleridir. Bunların dışında eczanelerde satılan ovülasyon belirleme testleri ile de yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

Test yaptırabilirsiniz: Jinekologların yumurtlama vaktini takip etmek amacıyla kullandıkları en mühim yöntem LH düzeyinin tespiti. LH düzeyindeki ani yükseliş, yumurtlamanın 1-1.5 gün içinde başlayacağını, dolayısıyla kadının adet dönemi içindeki en verimli 2-3 gününün başladığını gösterir. İşte bebek sahibi olmaya karar veren çiftler için cinsel ilişkiye girilmesi en öncelikli günler, bu günlerdir. İdrardaki LH düzeyindeki ani yükselişi artık eczanelerde satılan testler sayesinde evinizde de zamanında ve kolayca tespit edebilirsiniz.

Siz yinede tedbirli olun: İlişki sırasında kayganlaştırıcı olarak tükürük veya diğer krem vs. gibi maddelerin kullanılması spermleri öldürerek hamileliği önleyebilir. Bunların dışında yer çekiminin etkisiyle ayakta yada oturur pozisyonda yapılan cinsel ilişkide yada ilişkinin bitiminin hemen sonrasında ayağa kalkıldığında spermlerin rahim ağzındaki açıklıktan geçmeleri zorlaşır.

İlişki sonrası kadının bir süre sırt üstü yatması hamilelik ihtimalini artırabilir. Her şeye rağmen tamamen sağlıklı bir çiftin hamilelik elde etme şansı her ay yüzde 25′tir. Hamilelik ve öncesindeki dönemde çiftlerin aşırı yüksek ısıya maruz kalmaktan kaçınmaları gerekir. Saunadan ve çok sıcak suyla banyo yapmaktan kaçınılmalıdır.

Ayrıca hamilelik ve hamilelik öncesi dönemde çalışma ortamında böcek öldürücü, kurşun, etilen oksit gibi kimyasal maddelere ve radyasyona maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Bu dönemde çamaşır suyu gibi temizlik maddeleri kullanırken eldiven kullanmaya ve bu maddeleri solumamaya özen gösterilmelidir.

Günümüzde bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla video, display terminallerinden yayılan elektromanyetik alanın da hamilelere zararlı, olabileceği düşünülmektedir. Bu tür enerjiye maruz kalan kadınlarda düşük oranının arttığı gösterilmiştir. Bu zararlı etkiden korunmak için bilgisayar ekranından 80 cm. uzakta oturulması önerilir. Özellikle monitörlerin arka bölgelerinden uzakta oturmak gerekir.

Doğum kontrol hapı kullandıysanız: Doğum kontrol hapları en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri. Ancak doğum kontrol hapını uzun süre kullanan ve bırakan kadınlarda bir süre daha yumurtlama problemi görülebiliyor.

Bu sebeple hamile kalmak için geçen süre diğer doğum kontrol yöntemlerine göre uzun olabiliyor. Bu uzamaya karşın, doğum kontrol hapı kullanımıyla kısırlığın arttığı konusunda herhangi bir kanıt yok. Doğum kontrol hapıyla korunan kadınlar hapları kullanmaya devam eder.

Şansınızı artırın: Sağlıklı beslenmek yumurta ve sperm kalitesini, dolayısıyla da döllenmeyi etkiler. Hamilelik öncesi dönemde sağlıklı beslenme alışkanlıklarının edinilmesi ve bunların hamilelik süresince devam ettirilmesi çok önemli. Düzenli beslenme alışkanlığı anne adayına, ailesine ve gelişecek bebeğin sağlığına katkıda bulunur.

Boyunuza ve vücut yapınıza uygun kiloda olmak sağlıklı bir hamilelik için ayrıca önemli. Hamile kalmadan önceki dönemde yağdan fakir, liften zengin diyet uygulanarak ve egzersiz yaparak kilo verilmesi uygun olur. Ancak hızlı kilo verebileceğiniz diyetler hamile kalma şansını düşürüp, hamilelik öncesi besin depolarınızı azaltır.

Sağlıklı hamilelik için en önemli vitamin folik asittir. Döllenmeden hemen sonra omurilik ve sinir sisteminin gelişmesinde önemli rol oynar. Hamilelikten önceki 3 aylık dönemden itibaren günde 400 mg. folik asit takviyesi sinir sistemiyle ilgili bozuklukların oluşmasını engeller. Folik asit narenciyede, yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, badem ve baklagillerde bulunur.

Günde 300 mg’dan fazla kafein alınması üreme sağlığını olumsuz etkiler. Kafein kahvenin dışında çay, kakao, kolalı içecekler gibi birçok gıdada bulunur. Bazı çalışmalar fazla kafein alımının düşüklere yol açtığını göstermiştir. Hamilelik ve öncesi dönemde kafein alımı mümkün olduğu kadar azaltılmalı ve kafeinsiz içecekler tercih edilmelidir.

Hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde hiç alkol alınmaması en doğru yaklaşımdır. Alkol erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini azaltır. Hamilelik ve öncesi dönemde sigara içilmemesi ve sigara içilen ortamlardan uzak durulması gerekir.

Sigara yumurta ve sperm kalitesini bozar. Yumurtanın döllenmesini ve döllenen yumurtanın rahme tutunmasını zorlaştırarak hamileliği önler. Sigara içen kadınlarda dış gebeliğin daha sık görüldüğünü gösteren çalışmalar vardır. Bu dönemde sigara bırakmayı kolaylaştıran nikotin sakız ve bantlarının kullanımı önerilmez.

Suni tatlandırıcılar ve bunları içeren gıda maddelerinin kullanımındanda hamilelikte ve öncesindeki hazırlık döneminde kaçınılması gerekir. Hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde çiftlerin stresten mümkün olduğu kadar uzak kalması ve yeterince dinlenmesi gerekir. Egzersiz fazla ağır olmamak şartıyla önerilir. Ağır egzersiz kadın ve erkekte üreme sağlığını olumsuz etkiler.Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 yorum yapılmış

  1. Atika

    10 yıllık vajinismus haatssıyım evliliğimin ilk günü bir deneyimimiz oldu ve ikimiz için de şanssız bir gündü, sonrasında birtakım tedaviler aldım, hipnoz bile yapıldı , bir keresinde İstanbul’da bir günde çözebileceklerini söyleyerek çok yüksek bir ücretle tedavi ettiler orada ilişki kurabildik ama sonrasında gene hiçbir şey olmuyor. Bu sorunumu çözemeyecek miyiz?

    CEVAP: Tedavide en önemli basamak siz ve eşinizin kararlı olmanızdır. Bundan sonraki basamak ise aceleci olmamak ve uzman bir ekip ile tedavinizin başlamasıdır. Bu sorun tedavi edilebilir bir hastalık olup bahsettiğiniz gibi yüksek ücretler gerektirmemektedir. 1 günlük çözümler yerine tıbbi kurallara uygun bilimsel yaklaşımlar başarıyı sağlar

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı sorabilirsiniz