dışkının siyah olması7 yorumDışkının siyah olması yiyeceklere bağlı değilse mide kanamasına işaret olabilir. Daha çok üst gastrointestinal sistem kanamalarında sindirilmiş ve okside olmuş hemoglobin yıkım üsrünleri ile pis kokulu cıvık siyah gaita oluşur. Buna melena da denir.

Dışkıda bazı ilaçlarla da siyah olabilir. Eucarbon ve demir ilaçları buna bazı örneklerdir. İlaçlara veya gıdalara bağlı gaita siyahlaşmalarında üst gis kanamalarının aksine dışkı sertliği pek değişmez ve aşırı pis koku beklenmez.

Siyah dışkı kanamaya bağlı ise gaitada gizli kan testi pozitif çıkacaktır. Kolon kanserleri ve kolon kanamalarında daha ziyade açık kırmızı veya çilek jölesi şeklinde kan beklenir.

Ancak % 5 vakada kolonun proksimal kısımlarında yani başlangıç ksıımlarında, ince barsaklara yakın kesiminde kanamalarda ince barsağa geri kaçış ve sindirilme söz konusu olabilir ve siyah cıvık dışkı olabilir.

Bu ciddi bir durum olduğundan muhakkak muayene olmanızı öneririm.Bunlar da İlginizi Çekebilir

7 yorum yapılmış

 1. İpek

  Yaa benimde çıkıyordu.Korktum mide kanamam falan var diye ama Allah korudu demir hapı alıyorum.Umarım başka birşey değildir yazdıklarınıza göre konuşuyorum.Siz de yardım edermisiniz?

 2. Anonim

  merhabalar ben 1 aydan uzun sure olabilir iç çamaşırıma siyah sıvı bişeyler geliyor bunun sebebi nedir 

 3. neçirvan

  slm benim sorum şu mide kanamasına neden olanlar nedir?

 4. yusuf güney

  merhabalar öncelikle dışkının siyah olması 3 gündür var yediğim yiyecekle alakası yok fakat mide kanamasınında belirtileri yok çok cıvık yada kokuluda değil acaba nedendir. lütfen yardım edermisiniz

 5. seda

  meraba ben hamileyim dışkıım yaaklaşık 2 senedir siyah midem de ağrıyo midemden mi yoksa bağırsağımdan mı kaynaklanıyo

 6. hale

  merhaba yemekten kaynaklanan bir şey değil fakat bahsetmiş olduğunuz koku ve cıvıklıkta yoktur. mide kanaması belirtileride yok. ama 1 haftadır. bu şekilde yadım edermisiniz

 7. Anonim

  merhabalar öncelikle dışkının siyah olması 1 haftadır. var yediğim yiyecekle alakası yok fakat mide kanamasınında belirtileri yok çok cıvık yada kokuluda değil acaba nedendir. lütfen yardım edermisiniz.

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı sorabilirsiniz