hünnapyorum yapılmamışDahilen kullanılışı: İdrar söktürücüdür, bronşitte faydalıdır. Göğsü yumuşatır, balgamın çıkmasını kolaylaştırır. Öksürüğü keser. Kan temizleyici ve müshildir.

Şeker hastalığında nezlede, böbrek ve mesane ağrılarında faydalıdır, mesane iltihabını giderir, harareti keser, kurdeşeni defeder, boğmaca ve diğer boğaz hastalıklarında faydalıdır, kolesterolü temizler.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 10 gr ufalanmış hünnap konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

Hünnap kekik suyu ile kaynatılıp içilirse kanı inceltir, göğsü yumuşatır, göğüs ağrı ve çarpıntısını giderir, nefes borularını temizler, ifrazatı artırır. Dallarının kabuğu ve yaprağı ishal kesici ve midevi etkilere sahiptir birkaç gün içildiğinde gıcığı geçirir. Taze meyvesi yenildiğinde vücutta halis kan yapar. Kabızlığı giderir. Ham meyvesi yenilirse kabızlık yapar. Hünnap cinsi gücü azaltır.

Kullanıldığı yerler: Terletici, idrar artırıcı, teskin edici, kalp kuvvetlendirici, soğuk algınlığını giderir, böbrek taşlarını düşürür, mide üşütmelerinden ileri gelen şikayetleri geçirir. Cinsel gücü artırır.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya 10 gr çiçek konur. 10 dakika bekletilir. Günde 2-3 bardak içilir. Çocuklarda gazı gidermek için bir miktar içirilirse faydalı olur. Zararsız bir bitkidir.

Haricen Kullanılışı: Çocuklarda meydana gelen kasık fıtığında lapası yapılıp konulduğunda faydalı olur. Çiçekler sıkılır ve suyundan yüze sürülürse yüzü güzelleştirir. Yağından yapılan merhem temreğiye sürülürse iyi gelir.Bunlar da İlginizi Çekebilir

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı sorabilirsiniz