ideal kilo hesaplama5 yorumHerkesin vücut yapısı farklı olduğundan ideal kilo hesaplama için kesin bir şey söylemek doğru olmamakla birlikte ve çıkan bu sonuç sizin için bir fikir verebilir. Bu değerlerden fazla uzaklaşmamanız daha sağlıklı bir hayat sürmek konusunda yararlı olacaktır.

İdeal kilonuzu korumakla birlikte sağlıklı bir yaşam için, dengeli ve yeterli beslenmeye ve düzenli spor yapmaya da özen göstermeniz gerekir. İdeal kiloda olabilirsiniz ama dengeli beslenmiyor ve yeterince hareketi, spor yapmıyorsanız ve sağlıklı yaşam konusunda eksikleriniz mutlaka var demektir.

Unutmamak gerekirki önemli olan hangi kiloda olduğunuzdan daha ziyade ne kadar sağlıklı olduğunuzdur.

İdeal kilonuzu hesaplamak için;
BKİ = Kilo (kg) / Boy2 (m2)
BKO = Bel Çevresi (cm) / Kalça Çevresi (cm)

Örnek:
65 kg ağırlığında, 164 cm boyunda, bel çevresi 76 cm ve kalça çevresi
99 cm olan bir kişinin beden kitle indeksi ile bel kalça oranını
hesaplamak istersek bunları yapmalıyız;
Verilerimizi BKİ ve BKO formüllerine yerleştireceğiz:
BKİ = 65 / (1.64 x 1.64) = 65 / 2.6896 = 24.16
BKO = 76 / 99 = 0.76

Bundan sonra yapacağınız şey aşağıda bulunan tabloya bakarak ideal kilonuzu hesaplamak aşağıdaki tabloya bakarak şişman mı yoksa zayıf mı olduğumuzu anlayabilirsiniz.

Beden kitle indeksi
19′dan küçük : Çok zayıf
20-25 arasında : Normal kilolu
25-30 arasında : Hafif şişman
30 ve üzerinde : Şişman
40 ve üzerinde : Aşırı şişman

BKİ değeri 24.08 olan kişi tablodan anlaşılacağı gibi normal kilo sınırları içinde yer alıyor. Ancak hemen bu kişi normal kilodadır diyemiyoruz. Yani BKİ değeri tek başına şişmanlığı tespit etmemiz için yeterli değildir. Çünkü şişmanlık vücutta yağ oranının fazla olmasıdır. Bel kalça oranı bize bireyin abdominal karın bölgesi yaşlanma seviyesini gösterir. Ancak bu iki değeri de hesapladıktan sonra gerçek sonucu söyleyebiliriz.

Bel kalça oranı

Kadında 0.8 den küçük, erkekte 0.9 dan küçük olmalıdır. BKO değeri 0.76 olan örneğimizdeki kişinin ideal kilo sınırları içinde yer aldığını söyleyebiliriz.Bunlar da İlginizi Çekebilir

5 yorum yapılmış

  1. aylin

    ben 77 kilodayım boyum 1.75 fan nasıl zayıflayabılrm

Pings and Trackbacks

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı sorabilirsiniz