kakulenin faydalarıyorum yapılmamışKakule bitkisi veya kakule otu sıcak bölgelerde yetişen zencefilgillerden bir bitkinin tohumlarıdır. Bu tohumlar mercimekten küçük ve beyazımtraktır. Güzel ve keskin bir kokuya sahiptir. Orta amerikada yaygın olarak yetiştirilir. Kokusunu çok çabuk kaybettiğinden tohumlar kullanılmadan hemen önce öğütülmelidir.

Meyvesi 1-2 cm boyunda bir kapsüldür. İçinde birbiri üzerine oturan siyah, prizmatik tohumları vardır. Meyveler tamamen olgunlaşmadan toplanır. İçeriğinde sineol, terpineol ve asetat vardır.

Kakulenin faydaları:  Yiyeceklere koku ve tad vermek amacıyla ilave edilir. İştah açmak ve sindirim bozukluklarını gidermek için tıpta da kullanılır.

kakulenin kulanımı: Kokusu ve tadı çok keskindir. Dizanteriyi tedavi eder. Bol idrar söktürür. Mideyi çalıştırır ve gaz söktürür. Mide gazı dolayısı ile meydana gelen kalp rahatsızlığını önler. Mide bozukluğu sonucu meydana gelen migreni geçirir. Akciğerler için antiseptiktir. Bronşite çok fayda verir.

Tükürük akışını hızlandırır. Bu etkileri sağlamak üzere piyasada satılan kakule tohumları alınır. 1 bardak kaynar suya o anda ezilen 1 tatlı kaşığı dolusu kakule tohumu konur. 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyon günde üç kez birer bardak içilir. Eğer iştah açıcı yada gaz söktürücü etkisinden yararlanılacaksa bu infüzyon yemeklerden yarım saat önce alınmalıdır.Bunlar da İlginizi Çekebilir

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı sorabilirsiniz