kulak tıkanması4 yorumÇoğunlukla uçak yolculuklarında veya deniz seviyesinden yükseklere çıkıldığında görülen kulak tıkanması yutkunarak, ciklet çiğneyerek, burunu kapayıp ıkınarak geçiştirilebilir. İşitme giderek azalıyor ve kulağınızda bir dolgunluk hissediyorsanız dış kulak yolunda kulak kiri birikmesi sözkonusu olabilir.

Buşon adı verilen kulak kiri gliserin damlatıp yumuşatıldıktan sonra bir sağlık kurumunda kulak özel bir enjektör yardımıyla ılık su püskürtülerek temizlenmelidir.

Kaşıntı veya tıkanma durumunda kulağı sivri cisimlerle karıştırmak kulak yolunu ve kulak zarını zedeleyebilen yanlış bir harekettir.

Sorumuz: Arkadaşlar konu dışı bölümünde yazdım ancak abidik gubidik mesajlar geliyor. Çoluk çocum pompa kullan gibi şakalar yapıyorlar ancak halimi anlayan yok tabi.

Şimdi salı günü kulak tıkanması ve işitme kaybı problemiyle şişli etfal hastanesine gittim. Doktorkulağıma bir aletle baktı ve oksijenli su-gliserin karışımı bir damlayı 15 gün boyunca günde 3 sefer 10’ar damla kullanacaksın sonra geleceksin temizleyeceğiz kulağını dedi.Ancak,bu damlayı kulağıma damlattıktan sonra 2 gündür biraz daha boğuk duymaya başladım,sesler çok derinden gelir oldu.

Daha önce böyle bir tecrübesi olan ya da Kbb tanıdığı olan varsa bu konuda yardım istiyorum. Şimdi doktor 15 gün dedi ama ben 1 hafta sonra gitsem acaba birşey olurmu. Çünkü bu az işitme durumuna dayanamıyorum.

Cevaplarınızı bekliyorum saygılarımla.

Cevap: Kulağında kir varmış. Doktor bunu yumuşatmak için gliserin vermiş. onu 10 gün falan kullan ondan sonra tekrar git doktoruna temizlesin. Şuan sert olduğu için temizleyemiyo yumuşaması için. bu arada kulağına bi şey sokup karıştırma, kulak çöpü kullanma. Kulak normalde kendini temizler sen orayı oynadıkça düzeni bozulur ve kulak kiri oluşur. Reçetende buşon yazıyordur zaten.Bunlar da İlginizi Çekebilir

4 yorum yapılmış

 1. necla öz

  benimde bir müddet önce kulagımda tıkanıklık oluştu ve kbb gittim önce bana gliserin damla verdi kullan gel dedi gittim temizledi ama tam acılmadı bir kaç gün sonra yine kulagım az işitir oldu bu sefer başka bir hastaneye gittim orasıda oksijen suyu verdi ama onları damlatınca iyice duymuyorum evden dışarı çıkamaz oldum birde insan kulafgını kurcalama hissi oluşuyor kendimi engelleyemiyorum kendiliginden geçmesini bekliyorum dr kendiliginden geçer dedi ama geçmiyor ne yapmalıyımm acabaa??

 2. metin heper

  benim kafama da şu takıldı 15 gün gün 3 kez 5 damla çok değil mi?

 3. metin heper

  aynısını yaşadım 15 gün kullan dedi.şimdi başladım geçmiş olsun

 4. FARUK ÜRÜN

  ÇOK ÇOOOOOOOOK TEŞEKKÜR EDERİM İKİ GÜNDÜR BU SORUN KAFAMI KURCALIYORDU SORUNUM ÇÖZÜMÜNÜ BULDUM İYİ VE HAYIRLI YAYINLAR….:-D

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı sorabilirsiniz