leblebinin faydaları1 yorumÇeşitli rahatsızlıkları giderdiği bilinen leblebi nohuttan elde edilir. Genellikle sarı leblebi blackjack oyna online olarak bilinen bu tür leblebinin öğütülmesi yada havanda dövülmesiyle leblebi unu elde edilir.

Şekerle yada kuru üzümle karıştırılarak yenilebilen ve son derece lezzetli olan leblebi unuyla, kimi yörelerde leblebi helvasıda yapılır. Üçüncü kavurma sırasında kabukları çıkarılmayan bu tür leblebi sakız leblebisi adıyla anılır

Leblebinin fayfaları: Anne sütünü artırır. Asit fazlasını alır, mideyi rahatlatır. Neredeyse yok denecek kadar az yağ içerir ve içinde bulunan yağlar vücuda yararlıdır. Tokluk hissi verir. Bu sebeple diyet yapanlar için kilo kaybına yardımcıdır.

Leblebinin yapılışı: Leblebi yapmak için öncelikle ateş tuğlası, tava ve karıştırıcıdan oluşan bir kavurma ocağı gerekir. Eleme işleminden geçirilen nohutlar önce ayrılır. İlk kavurma işleminden sonra sıcak olarak çuvallara doldurulup iki gün dinlendirilir. İkinci kavurmadan sonra yine iki gün dinlendirilen nohutlar kuru bir yere serilerek 15-20 gün bekletilir.

Bu kavurma ve dinlendirme işlemleri leblebinin kalitesi açısından çok önemlidir. Son aşama olan üçüncü kavurmadan sonra ise nohutların kabukları ayrılır. Leblebinin acılı, tuzlu yada karanfilli türlere dönüşmesi bu son kavurma aşamasında belirlenir.Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 yorum yapılmış

  1. Marcelo

    bu nasil diyet ben ualigydum ama bir sorun nasil oldum yanlarim aynen simit gibi oldu artik bu yaz denizde bogulmam

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı sorabilirsiniz