operatör doktor ne demek4 yorumDoktor veya tabip bin yıl önce ilk üniversitelerin ortaya çıkmasıyla birlikte akademik bir unvan olarak kullanılmıştır. Günümüzde doktora sahibi olan kişilere verilmekle birlikte, genellikle tıp doktoru yani tabip anlamında kullanılır ve kişilerin adlarından önce gelen Dr. kısaltmasıyla belirtilir. Bu meslek grubunun tarihi çok daha eskilere dayanır.

Doktor unvanı, ilk olarak Avrupa’da ortaya çıkmış ve zamanla Amerika’ya ve diğer Avrupa sömürgelerine de yayılmıştır.

Türkiye’de tıp doktorları 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen doktor olarak anılırlar. Mezuniyetlerinin TC sağlık bakanlığı tarafından tasdiklenmesi sonrası reçete yazma ve sağlık kurumlarında çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler, yılda iki defa yapılan nisan ve eylül aylarında tıpta uzmanlık sınavına tus girerler.

Bu sınavı başaran sınava girenlerin yaklaşık %5-10’u pratisyen doktorlar uzmanlık anlarına göre 4 ila 6 yıl arasında uzmanlık eğitimi görerek uzman doktor olurlar. İlaç ile tedavi eden tıp doktorları pratisyen veya uzman, farketmez hekim başlığı altında anılırlar.

Ameliyat ile tedavi eden tıp doktorları cerrah başlığı altında anılırlar. Tabip ismi hekim ve cerrahları kapsayan tüm tıp doktorları topluluğunu betimler.

Ayrıca tıp fakültesi dışında diş hekimliği fakültesi mezunlarıda diş doktoru, diş hekimi veya diş tabibi olarak adlandırılmaktadır, diş hekimlerinin uzmanlık alanı, mesleki sıfatları ile bütünleşmiş durumdadır.

Pratisyen hekimlik dünyada tıp disiplinleri arasında ayrı bir uzmanlık alanıdır. 1. basamak hekimliğinin uzmanlık alanı pratisyen hekimlikdir.

Dünyada pek çok ülkede tıp fakültesini bitiren hekimler meslek örgütleri tarafından en az yarısı sahada olmak üzere bir eğitime tabi tutularak pratisyen hekim unvanını almaktadırlar. Türkiye’de şu anda ‘genel tababet’ olarak adlandırılan pratisyen hekimlik için mezuniyet sonrası bir eğitim bulunmamaktadır.

Tüm dünyada bu eğitimi alan tıp doktorlar hastayı ilk gören ve tüm sağlık sorunlarını yakından takip eden aile hekimliği uygulamalarının bel kemiğidirler. Böylece küçük sağlık sorunları mahallede halledilmiş olacağından hem hastanın işi çabuk hallolmuş olur hem de daha karmaşık sorunlar için hastaneye sevk edilenlerin hastanelerdeki bekleme süresi azalmış olur.Bunlar da İlginizi Çekebilir

4 yorum yapılmış

 1. fulya kılıç

  çok komik bir resim gülmekten yerler yattım

 2. Duygu

  Ya acaba her ilişkide gaz olurmu

 3. şirilti

  bencede güzel ama ben operatör dr. olmak istiyorum onunla ilgili bilgi pek fazla yok

 4. senanur tarakçı

  bence bilgiler çok güzel ama biraz daha özetlemenizi reca ediyorum

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı sorabilirsiniz