şişmanlığın nedenleriyorum yapılmamışŞişmanlığın nedenleri aslında işmanlık çağımızın en hızlı yayılan hastalıklarından bir tanesidir. İnsanların hareketini kısıtlayan şişmanlık, pek çok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Örnek olarak kalp, damar, böbrek, şeker, hipertansiyon, romatizmal hastalıklar, sinirsel rahatsızlıklar vb. hastalıklar şişmanlığın neredeyse doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Şişman insan sayısı giderek artarken bunun nedenleri de bilim adamlarınca araştırılıp ortaya konmaktadır. Şişmanlık aslında ihtiyaçtan fazla alınan karbonhidrat, yağ ve proteinin yağa çevrilerek vücutta depolanması olarak görülse de bunun nedenleri pek çoktur. Bu nedenleri şöyle sıralamak mümkündür.

Yanlış beslenme alışkanlığı: Ev yemeklerinin yerini alan hazır gıdalar, hızlı yemek yeme alışkanlığı, yağlı yemekler, kızartmalar, düzensiz öğünler, gece yemek yemek gibi alışkanlıklar şişmanlığı tetiklemektedir.

Yaş ve cinsiyet: Ergenlik çağında, kadınlarda regl, hamilelik, doğum ve menopoz dönemlerinde kilo artmaktadır. Gebelikte, fazla besin almaktan kaynaklanan kilo, emzirme döneminde verilmezse kalıcı şişmanlığa neden olabilir. Aslında her yaşta görülebilen şişmanlık, yaşlılık döneminde daha sık görülür. Çünkü yaş ilerledikçe metabolizmanın çalışması yavaşlamaktadır. Bu da vücudun yağ yakımını yavaşlattığı için şişmanlamak kaçınılmaz oluyor.

Vücut faaliyetleri: Vücudun faaliyetine göre enerji ihtiyacı farklılık göstermektedir. Alınan enerji harcanmazsa vücutta yağa dönüşür ve şişmanlığa neden olur. Eğer hareketsiz, sporsuz bir yaşam biçimi seçilirse bu şişmanlığa neden olur. Masa başında çalışanlarda, bedensel aktivitesi az olan işte çalışanlarda, emeklilik döneminde de kilo alınmakta ve şişmanlık görülmektedir. Ayrıca gece çalışan kişilerde de şişmanlık riskinin fazla olduğu belirtilmektedir.

Ruhsal nedenler: Depresyon, psikolojik travmalar, psikolojik tedaviler şişmanlığa neden olmaktadır. Psikolojik olarak yıpranan kişilerde aşırı yeme isteği doğabilmekte ve kendilerini böyle mutlu hissetmektedirler. Bu da kilo almalarına neden olmaktadır.

Hormonlardaki bozukluklar: Eğer iç salgı bezlerinin çalışması bozulursa bu metabolizmayı olumsuz etkiler ve vücutta yağ yapımı başlar. Bu da şişmanlığa neden olur. Tiroit, pankreas, hipofiz, böbreküstü ve cinsel bezlerindeki bozukluk şişmanlığın nedenlerindendir.

Genetik nedenler: Genetik özelliklerin de şişmanlıkta etkili olduğu yolunda düşünceler vardır. Fakat bazı kesimler ise bu şişmanlık nedeninin kalıtımsal değildir. Bu ailenin yeme kültürü ile alakalı olduğunu belirtmektedirler.

Tedavi edici müdahaleler ve alınan ilaçların etkileri: Kortizon tarzı ilaçlar, uyarıcı maddeler, dopingler, doğum kontrol hapları, migren ve tansiyon tedavisinde kullanılan betablokörler, Histerektomi kadında rahmin alınması ameliyatı, overiyektomi kadında yumurtalıkların alınması ameliyatı durumlarında’da şişmanlık ortaya çıkabilmektedir.Bunlar da İlginizi Çekebilir

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı sorabilirsiniz