sosyal örgütler26 yorumAşağıda verilen konu başlıkları
1- Sivil toplum kuruluşları
2- Tarihçe
3- Küresel örgütler
4- Görüşler
5- Kurumlar ve sosyal örgütler teması çalışma sayfaları
6- 4.Sınıf sosyal bilgiler çevremizdeki sosyal örgütler sunusu
7- Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları
Sivil Toplum Kuruluşları

Sivil toplum kuruluşları, resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar ve/veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır.

Tarihçe
Uluslararası STK’ların tarihi 19. yüzyılın ortalarına kadar uzanmaktadır. Köleliğe karşı ve kadın haklarının kazanılması konularında çok önemli roller oynayan STK’ların etkinlikleri Dünya Silahsızlanma Konferansında en üst düzeye ulaşmıştır. Ancak bugünkü manası ile sivil toplum kuruluşu kavramı ilk defa 1945 yılında Birleşmiş Milletler teşkilatının kuruluşu sırasında, kuruluş beyannamesinin 10. Bölümününün 71. Maddesinde devlet ve üye ülkelere ait olmayan kuruluşların danışmanlık rolü ile ilgili tanımlamada kullanılmıştır.

Sivil Toplum Kuruluşlarının sürdürülebilir kalkınma alanındaki hayati rolleri ilk defa Birleşmiş Milletlerin STK’lar ile BM arasında sıkı danışmanlık ilişkilerinin düzenlendiği 21. ajandasının 27. Başlığında dile getirilmiştir.
Sivil toplum kuruluşları oda, sendika, vakıf ve dernek adı altında faaliyet gösterir. Vakıf dernekler topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklardır.

Sivil Toplum Kuruluşları, herhangi bir devlet organından bağımsız bir şekilde özel kişilerin girişimiyle kanuni olarak kurulmuş her türlü organizasyon için kullanılan genel bir terimdir. STK’ların tamamen veya kısmen devlet organları tarafından desteklendiği durumlarda bile STK bünyesinde herhangi bir devlet yetkilisi bulunmadıkça kurumun STK olma özelliğinin devam ettiği kabul edilir.

Küresel örgütler
20. yüzyıl boyunca, küreselleşme STK’ların önemini artırmıştır. Çoğu sorunların ülkelerin kendi içinde çözülmesi imkansızdır. Uluslararası antlaşmalar ve Dünya Ticaret Örgütü gibi Uluslararası Örgütler finansal alandaki büyük aktörlerin çıkarlarına odaklı olarak algılanmaktadırlar.

Bu alandaki dengesizliği gidermek için STK’lar insani konular, kalkınma yardımları ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında gelişim göstermişlerdir. Buna bir örnek olarak Dünya Ekonomik Forumuna rakip bir toplantı olarak heryıl düzenlenen dünya sosyal forumunun heryıl ocak ayında dünya ekonomik forumunun düzenlendiği Davos’ta düzenlenmesi belirtilebilir. 5. dünya sosyal forumu ocak 2005 tarihinde 1.000’den fazla uluslararası STK temsilcisinin katılımı ile toplanmıştır.

Görüşler
Bu tür toplantılarda genel olarak STK’ların fakirlerin popüler hareketlerinin yerini aldığını savunurken diğer gruplar STK’ların kuruluşlarından beri Emperyalist yapıda olduklarını ve koloniyal dönemde ruhban sınıfının üstlendiğine benzer bir görev yürütmekte olduklarını ve bir ülkenin iç işlerine STK’ler aracılığı ile müdahele etmeyi amaçladıklarını savunmuşlardır.

İlk defa batıda ortaya çıkan sivil toplum, batıdaki mutlak monarşilerin bütün güç ve baskılarına rağmen onların kontrollerinden kaçan ve böylece özerk otonom bir sürecin şekillenmesini sağlayan güçtür. Ortaçağda batıdaki şehirlerde oturan kişiler, zamanla şehirli olarak kolektif bir bilinç geliştirmiş ve sivil toplum olgusunun doğmasını sağlamışlardır. Batı monarşileri sivil toplumun izlerini hiçbir zaman tam olarak silememiştir. Sivil toplumda iktidarı dizginleyen bir güç olarak süregelmiştir.

Bugünkü anlamda sivil toplumun ortaya çıkışı ise batıda sanayi devrimi ile meydana gelen yeni toplumsal ve siyasal arayışların sonucu olmuştur. Batıda rönesanstan sonraki gelişmelerin bir sonucu olarak yeni bir siyasal toplum arayışına girişilmiş bunun bir gereği olarak da ulus devlet ulusal nitelikli bir din daha katılımcı ve özgürlükçü bir siyasal yaşam doğal halden aranmış bir siyasal yapı gibi temalar tartışılmıştır. Zira Katolik kilisesi Rönesans’tan önce yaşamın her alanında olduğu gibi siyasal yaşam ve normlar üzerinde de hegemonya kurmuş ve Katolizm eksenli değerler geliştirmiştir.

Fakat daha sonraları bir yandan Martin Luther King ve John Calvin öncülüğünde başlayan ulusal din arayışı, bir yandan da Machiavelli tarafından başlatılan ulusal devlet arayışlarının etkisi ile yeni bir siyasal yapının temelleri atılmıştır. Sivil toplum kavramına Hobbes, Locke ve Rousseau gibi düşünürler değişik şekillerde yorumladıktan sonra bu kavramı bildiğimiz anlamda Hegel kullanmıştır. Hegel sivil toplum ile siyasal topluma arasında bir ayrım yapmış analitik bir düzeyde devlet ve toplum arasındaki çizgileri belirtmiştir. Devletin düzenlediği alanları ve toplumsal ilişkileri siyasal toplum kavramıyla ifade etmiş, geriye kalan özerk alanları ise sivil toplum olarak isimlendirmiştir.

Hegel sivil toplumu bütün bireysel menfaatlerin birbirleriyle çarpıştığı bir savaş alanı olarak tanımlar. Ayrıca ona göre bu bireysel menfaatler bir yandan özel topluluğun menfaatlerine karşı bir yandan da bireysel menfaat ile özel topluluğun menfaatleri devletin düzenlemelerine ve yüksek görüş noktasına karşı mücadele ederler. Sivil toplum kuruluşlarıda resmi kurumları gibi çalışma şekillerini yasalar çerçevesinde kendileri belirler. Ayrıldıkları tek nokta resmi kurumların çalışma şekillerini devlet belirler.Bunlar da İlginizi Çekebilir

26 yorum yapılmış

 1. Anonim

  sosyal örgütleri arıyodum ben,bunları değil!

 2. melisa

  yaaaaaaaaaaa bu çok güzel

 3. kardelen karpuz

  melisa dabak senin hahahaaaaaaaaaaaaaaa

 4. iza bella swan

  hello

 5. dilek aydoğan

  ben bu ödevi çok beğendim öğretmenimde beğendi 100 aldım bu ödevden tenkyuo

 6. selinay anlıdelik

  bence çok yararlı ben bu ödevden 100 aldım teşekkür ederim

 7. buğlem zeynep

  valla ben çok beğendim öğtetmende bayıldı çok teşekkür ederim sizin sayenizde 100 aldım tekrar teşekkür ederim

 8. sema

  ben ne arıyorum bunlar ne diyor arkadaş ya

 9. mert

  acaba bu sayfadan yapçam performans ödevini kaç alacam

 10. kerime

  yaa çok uzunnn

 11. Anonim

  bn hangilerdir ariom ne çıkıyo 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

 12. Senden başka

  Hiç bişey anlamadım doğrusu…

  😀 😀

 13. nilay

  😀 :) 😛 :( 😉 :* :O

 14. nilay

  ama uzun nasıl yapıyım bu ödevi yaaaaaaaaaaa : kısaltıyım ozaman işallah öretmen kızmaz 😀 😉

 15. Anonim

  YA BEN SOSYAL ÖRGÜTÜN NE OLDUUNU ARAMIOMKİ NELERDİR DİE ARIOM YA

 16. winx

  harika bilgiler burada………….

 17. justin bieber

  süper birşe çok saolun var olun performanstan 100 aldım

 18. kübra

  çok yararlı bişey bence

 19. kübra

  cok güzel şeyler var

 20. Anonim

  ben hic bişey anlamadım

 21. buse altun

  bunların hepsi benim özel kitaplarımda var interneti anlamıyorum

 22. esra@@@

  bnde bişe anlamadm valla

 23. aleyna

  teşekkür ederim elinize sağlık.

 24. kerime

  ben bundan bi şey anlamadım

 25. melih

  çok yararlı bence

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı sorabilirsiniz