wbc düşüklüğü3 yorumWbc düşüklüğü düşük beyaz kan hücresi miktarı yada lökopeni kemoterapi, radyoterapi, aplastik anemiden ve lupus, dalak hastalığı, karaciğer hastalıkları ve viral enfeksiyon gibi otoimmum hastalıklardan kaynaklanabilir. Vitamin ve bakır ve çinko gibi mineral eksiklikleride lökopeniye yol açabilir.

Lökopeni myelodisplastik sendromu gibi bazı kemik iliği hastalıklarının sonucu olabilir. Bağışıklık sistemini baskılayan immunosupresif ilaçlar, bazı antibiyotikler, antitiroid ilaçlar, diyüretik idrar söktürücü ilaçlar ve kemoterapi ilaçlarıda lökopeniye sebep olabilir.

Düşük kan hücresi miktarı vücudu bakteriyel, viral ve mantarsal enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakarak, zayıf düşmüş bir bağışıklık sistemine neden olur.

Soru: Benim annem bundan 6-7 ay önce brucella geçirdi ve tamamen iyileşmişti. Fakat 1 haftadır yorgunluk ve uyku hali mevcut doktora gittik tahlillerde brycella negatif çıktı ama wbc si 3,5 çıktı. 2 gün sonra doktor tekrar tahlil istedi ve yine aynı çıktı ne olduğunu sorduğumda daha kapsamlı araştırılması gerekiyor denildi. Önemli bir durummudur ne çıkabilir bu wbc eksikliğinin altından.

Cevap: Tıpta wbc düşüklüğü olarak bilinen lökositler vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin toplamını gösterir.

Lökosit düzeyinde azalmaya yol açan bazı durumlar ise :

1) İnfeksiyonlar:
Bakteriyel: Tifo, paratifo, brucellozis
Virüsler: İnfluenza, kızamık, kızamıkçık, riketsiyal hastalıklar
Protozoonlar: Malarya, Kala-azar

2) Hematolojik hastalıklar:
Aplastik anemi
Akut lösemi
Agranülositoz
Megaloblastik anemi
Demir eksikliği anemisi
Kemik iliği infiltrasyonu
Hipersplenizm

3) Fizik-kimyasal ajanlar ve zehirlenmeler

Anaflaktik şok
Kaşeksi
SLE
Miksödem
Hemodiyaliz
Hipopituaterizm

Annenizin lökosit değerleri normale göre düşükse yukarda belirtmiş olduğum hastalıklar akla gelmeli ve bizzat doktorunuza muayene olarak bu düşüklüğe neden olan hastalığının teşhis edilerek tedavi edilmesi gerekir.Bunlar da İlginizi Çekebilir

3 yorum yapılmış

 1. yasin

  wbc sonucu3.70ise nedir

 2. mehmet

  annemın wbc normal 5 olması lazımken 3.7 tahlılde cıktı. aman annemde zehırlı guatır var .ılac tedavısı oluyor .bu ılac lardan wbc dusuklugu olurmu

 3. sabriye

  arkadaşım göğüs ameliyatı oldu.ilk kemoterapisini aldı fakat çok ağır geçirdi sürekli kusma ve bulantı oldu.şimdiden saçları çok hızlı bir şekilde dökülmeye başladı şiddetli baş ağrısı çekiyor.
  ikinci kemoterapi için tahlil yapıldı fakat beyaz kan düşüklüğü çıkınca verilmedi. bir kaç gün sonra tekrar tahlil yapılacak ona göre ikinci kemoterapi verilecek. sorum beyaz kan düşüklüğü ne demek tehlikelimi. cevaplarsanız memnun oluruz. saygılarımla

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı sorabilirsiniz